Fort Bema

Fort Bema, pierwotnie nazwany Fortem Parysów od nazwy pobliskiej wsi został zbudowany w latach 1886-1890 jako wewnętrzny pierścień Twierdzy Warszawa – zespołu fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionego wokół Warszawy przez władze rosyjskie w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.

W obrębie fortu Parysów, który otaczała mokra fosa i podwójny wał ziemny znalazły się m.in. prochownia, magazyny amunicji i koszary. Swą obecną nazwę fort otrzymał w 1921 r., stąd też nazwa dzielnicy – Bemowo. Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. pozostał niezdobyty aż do kapitulacji miasta. Fort Bema jest jednym z najlepiej zachowanych stołecznych fortów.

N.

Dywizjonu 303

Pamiętacie ul. Dywizjonu 303  i jej okolice sprzed budowy trasy S8?

Domki jednorodzinne, ogródki, wielka łąka i tory trawajowe. A podczas opadów wielkie błoto – podobno mieszkańcy zawsze nosili ze sobą kalosze, żeby zminimalizować straty w drodze na przystanek:)

Co mamy tam dziś? Bloki, bloki, bloki, S8, asfalt na Dywizjonu 303 i nieliczne pozostałości przeszłości.

A.

Zaszufladkowano do kategorii Bemowo

Każdy na swój sposób pożytkuje ciepłe wiosenne dni.  Niektórzy  muszą ciężko pracować tj. ta bemowska sroczka:

My życzymy Wam błogiego niedzielnego lenistwa.

Fotospacer z Samsungiem czyli NAJcichsza ulica Bemowa

Było piękne babie lato kiedy we wrześniową niedzielę podczas VII-ego już fotospaceru z firmą Samsung, wybraliśmy się tym razem na Bemowo, a konkretnie na zielone i kameralne Boernerowo. Ze względu na miejsce zbiórki spacer zaczęliśmy w nastroju nieco piknikowym, słyszałam nawet jak niektórzy z uczestników przez chwilę zastanawiali się czy nie dosiąść do ogniska, ale jednak po raz kolejny zwyciężyła ciekawość i fotografia :-).

ognisko

Na zdjęciu widać jak Tomek udziela ostatnich instrukcji i sugestii co do sprzętu przed wyruszeniem na trasę. Już za chwilę czekała nas wędrówka przez las i plac zabaw z drewnianą ciuchcią czyli idealne miejsce do zrobienia sobie zdjęcia grupowego.

przed startem

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej, do którego podeszliśmy ma ciekawą historię, powstał wraz nowym osiedlem, bo dzięki ofiarności jego mieszkańców postawiono w 1937 drewnianą kaplicę wg projektu Jana Redy. W czasie wojny z tym miejscem związany był ukrywający się w Laskach przyszły prymas Polski Stefan Wyszyński, który przyjeżdżał do Boernerowa na tajne komplety. Po wojnie kościół był wielokrotnie przez „nieznanych sprawców” podpalany, w końcu mimo sprzeciwu ówczesnych władz kaplica została obudowana a następnie przebudowana -konsekracji świątyni jesienią 1973 roku dokonał właśnie prymas Wyszyński.

kosciol

Przed kościołem znajduje się popiersie twórcy osiedla – Boernerowo wzięło swoją nazwę od ministra Ignacego Boernera, który w 1932 roku zainicjował budowę osiedla m.in. dla pracowników telekomunikacji i wojskowych. Był on działaczem PPS i bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, niestety nie doczekał końca budowy Boernerowa -zmarł w 1933 roku.

popiersie

Nasza wędrówka po małych uliczkach Boernrowa wzbudziła zainteresowanie wśród psich mieszkańców osiedla, więc towarzyszyło nam groźne bądź wesołe szczekanie zza płotów i ogrodzeń.

ulica 1

W końcu udało nam się dotrzeć na tytułową ulicę naszego fotospaceru -Grotowską, najcichszą na Bemowie, bo położoną przy samym lesie. Tam pod figurą Matki Boskiej , zwanej podobno przed wojną przez mieszkańców Boernerowa MB Telefoniczną, czekał na nas gość  – pani Joanna Rutkowska z Cyfrowego Archiwum Bemowa.

joanna r

Dzięki Pani Joannie mieliśmy szansę obejrzeć Boernerowo na dawnych czarno-białych fotografiach. Wspomnieliśmy też o pomniku poległych powstańców warszawskich -o świcie 2 sierpnia 1944 dowódca II Obwodu AK Żywiciel wydał rozkaz przejścia do Kampinosu pięciu kampanii, jedna z nich dowodzona przez Jerzego Terczyńskiego Starżę została na skraju Boernerowa zaatakowana przez Niemców, niestety w nierównej walce zginęło prawie 60 osób.

zdjecia bem

Zatrzymaliśmy się na chwilę przed domem przy ulicy Kunickiego 33 (dawny adres to ul. Boernera 33). Patrząc na przebudowany dom, trudno sobie wyobrazić , że to właśnie tutaj w tuż po upadku powstania warszawskiego doktor Stanislaw Śwital (ps. Wronowski, żołnierz AK) prowadził niewielki szpitalik.  Dzięki ryzykownej akcji ratowniczej którą zdecydował się pokierować  udało się uratować kilku bojowców ŻOB, którzy ukrywali się w piwnicy przy ul. Promyka w Warszawie. Brali oni udział w powstaniu warszawskim i od czasu kapitulacji miasta przebywali tam w niezwykle trudnych warunkach – wśród uratowanych był między innymi Marek Edelman.

szpital 1

Na końcu naszego fotospaceru dotarliśmy na lotnisko. Miejsce to zwane kiedyś było Piaskami albo Szwedzkimi Wzgórza.

Obecnie rozciąga się z niego widok na liczne latające maszyny a także w tle na tzw. Śmieciową Górę. Tam na uczestników czekała jeszcze jedna tym razem fotograficzna i trochę militarna atrakcja.

lotnisko

Jak zawsze bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne odkrywanie i fotografowanie Boernerowa.

 

Przed wyruszeniem

Boerner

Jak to zawsze bywa przed wyruszeniem na fotospacer na miejscu zbiórki panował miły, twórczy chaos. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj razem z nami spacerowali i fotografowali Boernerowo, do zobaczenia za miesiąc na ostatnim już w tym roku fotospacerze z cyklu Warszawa NAJ z firmą Samsung.

W.

Telefoniczna

mb telef 1

Figura Matki Bożej znajdująca się na skraju lasu u wylotu ulicy Westerplatte (niegdyś Aleksandra Pystora) w Boernerowie jak pisze Jerzy Kasprzycki była nazywana przez mieszkańców tego przedwojennego Osiedla Łączności Matką Boską Telefoniczną. Krąży nawet legenda o ruchomym urzędzie pocztowym, który zajeżdżał pod figurę i wzywał sygnałem trąbki po odbiór poczty -aby zaoszczędzić trudu listonoszom. Sam Jerzy Kasprzycki wspomina, że jako młody chłopak często wybierał się zimą do Boernerowa na … narty.
My w najbliższą niedzielę zapraszamy właśnie tam na kolejny fotospacer z cyklu Warszawa NAJ z Samsungiem, wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie FotoSpacery.pl
https://www.facebook.com/events/728309907296399/W.

Sport to zdrowie

W czasach kultu aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia takie napisy wyglądają awangradowo:

IMG_7444

Zapewne chodzi o to, że ścieżka zdrowia przy poligonie WAT na Bemowie ma już swoje lata, a ćwiczenia na niej są dla amatorów niebezpieczne?

 

Boernerowo

boernerowo09

Osiedle Boernerowo na  Bemowie powstało jako zaplecze mieszkalne dla pracowników Transatlantyckej Centrali Radionadawczej, której otwarcie nastąpiło w 1923 r. Pierwsze budynki pracownicze powstały przy forcie Babice:

radiowo, boernerowo - 68

W 1932 r. założono Towarszystwo Popierania Budowy Własnych Domów dla pracowników łączności, z których wiele w tym piętrowych willi drewnianych przetrwało do dziś:

radiowo, boernerowo - 29

boernerowo05

boernerowo, radiowo - 05

Jedną z pamiętek po budowie osiedla jest ten oto kamień:

boernerowo22

Nazwa Boernerowo została nadana w uznaniu zasług dla Ignacego Boernera Ministra Poczt i Telegrafów w rządach II Rzeczypospolitej, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudzkiego:

boernerowo14

W 1934 r. na osiedlu  przystąpiono do budowy drewnianej kaplicy dla mieszkańców. Dziś na jej miejscu stoi murowny kościół, który powstał w latach 1968-1971 według projektu Jana Reda:

radiowo, boernerowo - 44

Patronką parafii jest Matka Boskia Ostrobramska, której mozaikowy wizerunek znajduje się na fasadzie świątyni:

boernerowo12

Przed Kościołem znajdują się groby mieszkańców Boernerowa zmarłych w czasie i zaraz po wojnie.

radiowo, boernerowo - 47

W sierpniu 1944 r. na Boernerowie doszło do tragedii. Wycofująca się z Żoliborza do Puszyczy Kampinowskiej II Kompania Batalionu Żubr obwodu „Żywiciel”, po przekroczeniu drogi łączącej wieś Wawrzyszew z Boernerowem, znalazła się w potrzasku. Została zaatakowana zarówno od strony Fortu Wawrzyszew oraz lasu otaczającego osiedle radiowców. Niemcy zamordowali około 120 powstańców. Na pamiątkę tej tragiedii na skraju osiedla znajduje się pomnik:

boernerowo06

Nie ma już wysadzonej  w 1945 r. przez Niemców Transatlantyckiej Centrali Radionadawczej, choć jej ślady można jeszcze znaleźć (o czym kiedy indziej).

Nadal istnieje za to graniczące  z osiedlem  wiekowe już lotnisko Bemowo. Mało nie ogłuchłam, gdy z samochodu przejeżdżającego wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia lotniska padły strzały odstraszajace ptaki.

radiowo, boernerowo - 32

Dziś osiedle jest niesamowitą leśną oazą, celem spacerów, przejażdżek rowerowych. Okoliczny las pełen jest cudnie śpiewających ptaków, ale też ścieżek edukacyjnych i zdrowia:

boernerowo, radiowo - 08

boernerowo16

 

radiowo, boernerowo - 42

boernerowo10

Można tu spotkać sarny, dziki i łosie, które zamieszkują okoliczne „Łosiowe Błota”. Łosie od czasu do czasu lubią odwiedzać sąsiadujące osiedla. Kilka lat temu, mieszkając na Bemowie miałam przyjemność podziwiać ponad dwu metrowego zwierza pasącego się na łące za moim blokiem 😉

Dla kontrastu w tym pięknym zakątku nie zabraknie typowych polskich swoiskich krajobrazów:

radiowo, boernerowo - 59

radiowo, boernerowo - 20

A