fotospacer z Olympusem i Epsonem po Olszynce Grochowskiej

Z fotospacerami.pl odwiedzamy naprawdę wyjątkowe miejsca. W ramach cyklu Mazowsze nieoczywiste z Olympusem i Epsonem odwiedziliśmy bocznicę kolejową na Olszynce Grochowskiej. Zobaczcie jak wygląda to niedostępne dla pasażerów miejsce na fotografiach Arka Uriasza:

  

#mazowsze_nieoczywiste_Olympus_Epson #Olympus #Epson #Fotospacery#Fotospacer

Do zaczytania jeden krok

Wczoraj na Stadionie Narodowym rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Podczas czterech dni na czytelników czeka dużo nowości, spotkania z autorami i trudne dylematy – co nabyć?

P1140928
W tym roku gościem honorowym targów są Węgry i literatura węgierska a gościem specjalnym -Barcelona i literatura katalońska.

P1140927

W.

 

Obiad Picassa

picasso 1

Kiedy w sierpniu 1948 roku Pablo Picasso odwiedził stolicę, podczas swojego pobytu spotkał się między innymi z warszawskimi malarzami i rzeźbiarzami. Spotkanie to miało miejsce nie w siedzibie Związku Artystów Plastyków przy ulicy Walecznych lecz w stołówce związku mieszczącej się przy ulicy Obrońców 28/30, pełniącej jednocześnie funkcję pracowni rzeźbiarskiej Stanisława Sikory.
We wspomnieniach rzeźbiarza zatytułowanych „Jedno życie” możemy przeczytać barwy opis tej wizyty- „Spotkanie odbyło się w mojej pracowni rzeźbiarskiej. W biednym zniszczonym kraju korzystaliśmy jeszcze z pomocy UNRRA ale na przyjęcie Picassa musieliśmy się postawić jak to Polacy. W stołówce ustawiliśmy stół z desek, nakryliśmy starannie czystym papierem pakunkowym, w równych odstępach stały butelki z alkoholem, a także wędliny, ogórki i pieczywo. Typowa zagrycha. W spotkaniu z Picassem czuliśmy się trochę nieswojo, wszak to geniusz. Byliśmy jednak młodzi i po kilku kieliszkach pojawiły się uśmiechy a nawet poklepywanie wielkiego twórcy”
Tablicę, która upamiętnia to spotkanie zaprojektował właśnie Stanisław Sikora a jej odsłonięcie odbyło się ją w 1989 roku podczas wizyty w Warszawie pary królewskiej z Hiszpanii.
Dom przy ulicy Obrońców 28/30 na Saskiej Kępie ma szczęście do tablic na swojej fasadzie więc o kolejnych wkrótce napiszemy …

W.

Powojenny gmerek

bos

Po wojnie jednym z projektów Biura Odbudowy Stolicy stała się realizacja „wzorcowej ulicy willowej” na ulicy Katowickiej na odcinku między ulicami Zwycięzców i Obrońców. Obudowane przy Katowickiej domy zostały opatrzone kamiennymi „gmerkami” -znakami o rozmiarach cegły z wykutym cyrkla i koła. Ulicę dodatkowo ozdobiono wieloma rzeźbami stworzonymi przez artystów-mieszkańców Saskiej Kępy, do naszych czasów dotrwała jedynie płaskorzeźba „Plon” Jerzego Jarnuszkiewicza, znajdująca się na elewacji domu na rogu Katowickiej i Zwycięzców. Warto dodać, że pracownie BOS-u mieściły się w budynku przy Katowickiej 7.

W.

Naj z Samsungiem po raz ósmy

Nasz spacer po Saskiej Kępie po Naj trudniejszej ulicy Pragi – Obrońców jak zawsze obfitował w atrakcje. Były to niesamowite historie miejsc i mieszkańców opowiadane przez Weronikę Kołacz, ale także wyjątkowe perły międzywojennej architektury, którymi dzieliła się z nami Katarzyna Uchowicz.

Rozpoczęliśmy przy liceum Bolesława Prusa:

P1150905

a potem powoli kierowaliśmy się w stronę Obrońców:

P1150911

 

P1150914

Dotarliśmy między innymi do przepięknych willi autorstwa Bohdana Lacherta, Mariana Lalewicza, czy Juliana Ambroziewicza,:P1150929P1150947

P1150940

P1150954

Byliśmy także w miejscu związanym z Pablem Picasso, który odwiedził stolicę w 1948 r. Do Polski przybył na odbywający się we Wrocławiu Światowy Kongers Intelektualistów w sprawie Obrony Pokoju. Zafascynowany „kubistycznymi” krajobrazami naszego kraju postanowił przyjechać do Warszawy, którą zwiedzał z małżeństwem architektów: Heleną i Szymonem Syrkusami.

Odwiedzili między innymi ówczesne Biuro Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków przy Obrońców 28/30. Na pamiątkę wizyty na ścianie budynku znajduje się tablica pamiątkowa autorstwa rzeźbiarza Stanisława Sikory.

P1150810

Nie mogliśmy nie spotkać się z Agnieszką Osiecką, przechodząc obok jej pomnika przy kawiarni Rue de Paris. Kawiarni w tym miejscu nie było za życia Agnieszki Osieckiej. Artystka uczęszczała m. inn. do pobliskiej  Cafe Sas przy Fracuskiej 31, czy kawiarni Sułtan, która znajdowała się przy Obrońców 12 a.

P1150953 (1)

Odwiedziliśmy też kościół parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Prace nad świątynią, rozpoczęte w 1938 r. zostały przerwane wraz z wybuchem wojny. Wznowiono je w 1948 r. według projektu Józefa Łowińskiego i Jana Bogusławskiego. Jedną z charakterystycznych cech budynku było użycie betonu jako elementu dekoracyjnego.

P1140926

Przepiękne i oryginalne wnętrza ozdobiono malowidłami ściennymi al-fresco według projektu Jerzego Ostrowskiego i Henryka Musiałowicza.

P1150826

Na naszym spacerze nie zabrakło też atrakcji: wspominieniami i opowieściami o rodzinie podzieliła się z nami, pisarka pani Małgorzata Piekarska:

P1150925

Dodatkowo mieliśmy przyjemność słuchania gry i  fotografowania muzyka – saksofonisty:

P1150965

Nie można nie wspomnieć też o „spotkaniu” z Markiem Kasprzyckim, który na Saskiej spędził dzieciństwo, czy multimedialnych cytatach między innymi z Kabaretu Starszych Panów.:)

Podczas całego spaceru swoją pomocą w obsłudze smartfonów Samsunga służyli : Tomasz Domański i Tomasz Kulas, Karina Sękowska reprezentowała PR projektu a spacer fotorafował: Arkadiusz Uriasz.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z fotospacerów na profilu fb fotospacerów.

Choć był to już ostatni w tym roku spacer z serii Naj z Samsungiem, mamy nadzieję niedługo zaprosić Państwa na odkrywanie kolejnych zakamarków Warszawy i tajemnic fotografi.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Okno na Warszawę, Chip i DigitalFotoVideo

Stare i nowe

 

„Nie interesowałem się nazwami ulic Katowickiej i Obrońców. W małym świecie, w jakim się wtedy obracałem, dzieliliśmy wszystko na „stare” i „nowe”. Szeregowe domki na początku nieparzystej strony Obrońców i za rogiem Katowickiej uważaliśmy za „stare”, bo na ich tyłach w maleńkich ogródkach znajdowaliśmy często przydatne do zabawy domowe rupiecie, dowody zamierzchłej zasiedziałości. Przez koślawe, drewniane przełaziło się bez trudu, wszędzie zresztą wisiały krasnoludkowe furtki ze skoblami, zamykanymi na kołek.


Roślinności po tej stronie Obrońców też była stara -wyniosłe topole, skupione w sobie wierzby, gęste kępy leszczyn, pojedyncze świerki i dęby. Jesienią pojawiały się pod nimi szlachetne grzyby, a pieczarkami upstrzony był każdy skrawek trawnika, jak kretowiskami” – tak wspomina swoje dzieciństwo spędzone w latach trzydziestych ubiegłego wieku na Saskiej Kępie Jerzy Kasprzycki.

Na niedzielnym fotospacerze opowiemy zarówno o „starej” stronie Obrońców -kolonii Łaskiego projektu Włodzimierza Galla z 1928 roku jak i o domach znajdujących się przy parzystej stronie ulicy, niegdyś niedostępnych dla autora „Korzeni miasta”.

W.

łaskiego

Muzeum Pragi

Byliście już może w Muzeum Pragi?

Jeśli nie to parapetówa jeszcze trwa.

Muzeum znajduje się w trzech kamienicach przy ulicy Targowej, które sąsiadują z bazarem Różyckiego: nastarszym domu mieszkalnym warszawskiej Pragi, którego mury pochodzą jeszcze z XVIII w. , czyli kamienicy Krzyżanowskiego, kamienicy Sokołowskiego z 1873r. oraz domu Rotblihta powstałego w latach 1829-1830. Dodatkowo na tyłach kamienicy Krzyżanowskiego, na potrzeby muzeum dobudowano nowoczesną oficynę.

Ja nie mogę się doczekać obejrzenia odnowionych fresków odkrytych w 1996 r. przez Jarosława Zielińskiego i Janusza Sujeckiego przedstawiających Jerozolimę, grób Racheli oraz szlak zodiaków. Malowidła powstały w 5694 r. (1934r. kalendarza chrześcijańskiego) jako dar braci Izraela, Jehudy, Jehoszui, Józefa, Zowa, synów Dawida Grinstajna, w tutejszym domu modlitwy.

źródło informacji: GW Co jest grane, „Duma z honornej Pragi i nowe symbole dzielnicy.

Strona główna

na zdjęciu jeden ze starych symboli Pragi – Bazar Różyckiego

IMG_7349