15.09.2017

malownicza Praga

Zeszłoroczne zdjęcie podwórza na Ząbkowskiej. Byliście tam w tym roku?

A.

06.03.2017

Już czas

Lama w warszawskim ZOO ewidentnie już wypatruje wiosny 😉

lama

W.

04.01.2017

Domek Loretański

img_7802

Figura Matki Boskiej Loretańskiej sprowadzona do Warszawy przed 1640 r. podobno  przez samego króla Wladysława IV,  znajduje się w jednej z kaplic kościoła świętej Anny przy Krakowskim Przedmieściu.  Trafiła tam  w XIX wieku., kiedy Napoleon planował budowę fortyfikacji na Pradze. W związku z tym nakazano wyburzyć Pragę w tym klasztor Bernardynów wraz z Domkiem Loretańskim.  Figurę za wczasu przeniesiono, a  buntu prażan sprawił, że domek możemy podziwiać do dziś, ale już z inną  figurą Matki Boskiej – Matką Boską Kamionkowską.Domek Loretanski jest dziś najstarszym praskim zabytkiem.  Ukończono go w z 1644 r.  a budowę rozpoczęto z inicjatywy Władysława IV i jego pierwszej żony Cecylii Renaty Habsburżanki.  Miał on być kopią domku z włoskiego Loretto, do którego  według legendy anioły przeniosły chatkę, w której mieszkała Matka Boska. Figurę podobno sprowadził przed 1640 r.  sam Władysław

A.

06.12.2016

warszawskie donice

Na podwórzu Centrum Kreatywności Targowa natrafiliśmy na bardzo warszawskie donice:

img_0050

A.

21.10.2016

magia Pragi

na tyłach ulicy Ząbkowskiej:

p1170309

A.

08.08.2016

Wakacyjnie

Niedziela nad Wisłą …

wisła 1

wisła 3

 

Wisła 4

W.

03.06.2016

pomysł na…

A może w weekend mały wypad na Powiśle  na ogrody BUW-u:)

P1160809

Zdjęcie wykonane podczas Fotospaceru po dachach z fotospacery.pl z Dominanty Praskiej.

 

A.

Trochę nietypowa praska kapliczka z ulicy Stalowej.

W.

kapliczka stalowa 1

26.11.2015

Obiad Picassa

picasso 1

Kiedy w sierpniu 1948 roku Pablo Picasso odwiedził stolicę, podczas swojego pobytu spotkał się między innymi z warszawskimi malarzami i rzeźbiarzami. Spotkanie to miało miejsce nie w siedzibie Związku Artystów Plastyków przy ulicy Walecznych lecz w stołówce związku mieszczącej się przy ulicy Obrońców 28/30, pełniącej jednocześnie funkcję pracowni rzeźbiarskiej Stanisława Sikory.
We wspomnieniach rzeźbiarza zatytułowanych „Jedno życie” możemy przeczytać barwy opis tej wizyty- „Spotkanie odbyło się w mojej pracowni rzeźbiarskiej. W biednym zniszczonym kraju korzystaliśmy jeszcze z pomocy UNRRA ale na przyjęcie Picassa musieliśmy się postawić jak to Polacy. W stołówce ustawiliśmy stół z desek, nakryliśmy starannie czystym papierem pakunkowym, w równych odstępach stały butelki z alkoholem, a także wędliny, ogórki i pieczywo. Typowa zagrycha. W spotkaniu z Picassem czuliśmy się trochę nieswojo, wszak to geniusz. Byliśmy jednak młodzi i po kilku kieliszkach pojawiły się uśmiechy a nawet poklepywanie wielkiego twórcy”
Tablicę, która upamiętnia to spotkanie zaprojektował właśnie Stanisław Sikora a jej odsłonięcie odbyło się ją w 1989 roku podczas wizyty w Warszawie pary królewskiej z Hiszpanii.
Dom przy ulicy Obrońców 28/30 na Saskiej Kępie ma szczęście do tablic na swojej fasadzie więc o kolejnych wkrótce napiszemy …

W.

zoo2

Podczas okupacji w tej modernistycznej willi znajdującej się na terenie warszawskiego ZOO Jan Żabiński (dyrektor ogrodu od 1928 roku, podczas wojny żołnierz AK) wraz z żoną Antoniną udzielili schronienia kilkuset Żydom.
Jak wspominał Jan Żabiński „ Ryzykowałem i dałem schronienie nie dlatego, że byli Żydami, lecz dlatego, że byli prześladowani. Gdyby prześladowani byli Niemcy, postępowałbym tak samo. Mowa bowiem o ludziach, którzy zostali skazani, choć niczego złego nie zrobili. To było przerażające. Moim ludzkim obowiązkiem było im pomóc. Zwyczajna przyzwoitość”

W 1965 roku Żabińscy zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Więcej o Ich niezwykłej postawie podczas wojny a także o losach ukrywanych przez nich osób można dowiedzieć ze wspomnień Antoniny Żabińskiej a także z krótkiej prezentacji przygotowanej przez Polin http://www.sprawiedliwi.org.pl/wystawa…/zydzi-ukrywani-w-zoo

Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że od maja willę tego roku można zwiedzać i zobaczyć znajdują się w niej książki, fotografie i inne pamiątki po rodzinie Żabińskich a także wejść do piwnicy wraz z tunelem, dzięki której udało się uratować wielu ludzi. Szkoda tylko, że w dni powszednie zwiedzanie jest możliwe jedynie dla zorganizowanych grup po wcześniejszej rezerwacji.

W.

Następna strona »