Rejon Cytadeli potrafii uwieść. Tym razem naszą uwagę zwróciła ściana z otworami strzeliczymi – malowniczo ubarwiona – bardzo fotogeniczna.
A.
Rejon Cytadeli potrafii uwieść. Tym razem naszą uwagę zwróciła ściana z otworami strzeliczymi – malowniczo ubarwiona – bardzo fotogeniczna.
A.
kolejne malownicze miejsce w fosie cytadeli:
A.
Na starym Żoliborzu, w fosie cytadeli znajdziecie wyjątkowe drzewo. Na pierwszy rzut oka niepozorne – okaleczona i wypalona wierzba.
Jednak dzięki rzeźbiarzowi Janowi Saydakowi stała się chętnie odwiedzanymi i wzbudzającym zachwyt pomnikiem. Artysta wypełnił wypalone w pniu otwory kolorowymi, wyglądającymi trochę jak witraże płytkami. We wnętrzu drzewa można poczuć się trochę jak w gotyckiej katedrze. Wysokie, ciemne od ognia ściany oświetlają czerwone, żółte, niebieskie, białe kwadraciki.
A.
Zielony dom na Żoliborzu w Al.Wojska Polskiego 3:
A.
Rzeźba „kobieta z dzbanem” autorstwa Henryka Kuny, zwana przez żoliborzan Aliną, ozdabia Park Żeromskiego od 1936 roku. Była świadkiem trudnej hostorii naszego miasta: wojny, komuny, wolnej Polski. W latach 90-tych miała jednakprzerwę. Została skradziona, potłuczona i zakopana w pobliżu Olszynki Grochowskiej, gdzie znalazł ją przeszukujący okolicę, wyposażony w wykrywacz metali, poszukiwacz historycznych skarbów. Alinę odrestaurowano i wróciła na swoje miejsce, a od 2000 roku jest oficjalnym symbolem Żoliborza. My bardzo ją lubimy szczególnie w jesiennych deszczowych klimtach.
A.
A.
Baza ludzi z mgły w bieszczadzkiej Wetlinie w swoich przeciekawych zbiorach posiada warszawską tabiczkę:
A.
Stare akacje i malownicza brama na ulicy Henryka Wieniawskiego na Żoliborzu.
To jedna z ładniejszych uliczek Warszawy – po obu stronach zabudowana niskimi kamieniczkami przed którymi bujnie kwitną kolorowe kwiaty. Znajdziecie tu też to ślady powstańcze – dom z którego 1 sierpnia ruszyli do powstania Żołnierze Plutonu 225 Zgrupowania Żmija. Koniecznie odwiedźcie to miejsce.
A.
Rzeźba „Dziewczyna z dzbanem” -Alina, która stoi od 1937 roku w Parku im.Stefana Żeromskiego to dla wielu żoliborzan symbol ich dzielnicy. Jej autor rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego Henryk Kuna rozpoczął naukę rzeźby w Warszawie w pracowni Piusa Welońskiego a następnie kontynuował studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki. Był także jednym z założycieli artystycznej grupy „Rytm”, działającej w latach 1922-32. Henryk Kuna przeżył wojnę ukrywając się po aryjskiej stronie i zmarł w grudniu 1945 roku w Toruniu.
Sama „Dziewczyna z dzbanem” w 1991 roku została zniszczona przez chuliganów, którzy fragmenty rzeźby zakopali w podwarszawskim lesie. Na szczęście odnaleziona a następnie poddana renowacji rzeźba mogła powrócić na swoje miejsce w żoliborskim parku.
Inną znaną warszawską rzeźbą Henryka Kuny jest „Rytm”, który od 1929 roku znajduje się w Parku Skaryszewskim.
W.