elegancki Żoliborz

Stare akacje i malownicza brama na ulicy Henryka Wieniawskiego na Żoliborzu.
To jedna z ładniejszych uliczek Warszawy – po obu stronach zabudowana niskimi kamieniczkami przed którymi bujnie kwitną kolorowe kwiaty. Znajdziecie tu też to ślady powstańcze – dom z którego 1 sierpnia ruszyli do powstania Żołnierze Plutonu 225 Zgrupowania Żmija. Koniecznie odwiedźcie to miejsce.

A.

Muzeum Katyńskie

13 kwietnia 1940 roku  NKWD rozpoczęło drugą wywózkę polskich obywateli ze wschodnich Kresów Rzeczypospolitej, deportowano wtedy przede wszystkim rodziny jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 13 kwietnia to także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
Muzeum Katyńskie, które od 2015 roku działa w nowej siedzibie na terenie Cytadeli znalazło się w finałowej piątce Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.
Autorem projektu Muzeum Katyńskiego jest Pracownia Brzozowski / Grabowiecki Architekci do spółki z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną.
W.

Żoliborska Alina

Rzeźba „Dziewczyna z dzbanem” -Alina, która stoi od 1937 roku w Parku im.Stefana Żeromskiego to dla wielu żoliborzan symbol ich dzielnicy. Jej autor rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego Henryk Kuna rozpoczął naukę rzeźby w Warszawie w pracowni Piusa Welońskiego a następnie kontynuował studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki. Był także jednym z założycieli artystycznej grupy „Rytm”, działającej w latach 1922-32. Henryk Kuna przeżył wojnę ukrywając się po aryjskiej stronie i zmarł w grudniu 1945 roku w Toruniu.

alina
Sama „Dziewczyna z dzbanem” w 1991 roku została zniszczona przez chuliganów, którzy fragmenty rzeźby zakopali w podwarszawskim lesie. Na szczęście odnaleziona a następnie poddana renowacji rzeźba mogła powrócić na swoje miejsce w żoliborskim parku.
Inną znaną warszawską rzeźbą Henryka Kuny jest „Rytm”, który od 1929 roku znajduje się w Parku Skaryszewskim.

W.

Biała Śmiała

Nieśmiało przykryta śniegiem ulica Śmiała w  świąteczny listopadowy dzień.

smiala
Ta najdłuższa ulica Żoliborza Oficerskiego pojawia się na mapach już w 1770 roku, wtedy rzecz jasna z Żoliborzem Oficerskim nie mając nic wspólnego. Jako jedna z niewielu  zachowała swoją nazwę w trakcie wytyczania siatki ulic na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku kiedy próbowano wtedy odtworzyć charakter tego miejsca sprzed budowy Cytadeli tworząc jednocześnie  założenie urbanistyczne nawiązujące do idei miasta-ogrodu. Mniej szczęścia od Śmiałej miała pobliska ulica Żółwia, którą przemianowano na Dymińską, ta nazwa pochodzi najprawdopodobniej od Dymin – miejscowości leżącej niegdyś pod Kielcami, dzisiaj w obrębie tego miasta. I tym sposobem niepostrzeżenie wróciliśmy znów do 11 listopada  ;-).

VII Fotospacer po Żoliborzu z firmą Panasonic

Nasz Fotospacer po Żoliborzu z firmą Panasonic, który odbył się 29 czerwca był z pewnością najbardziej rozciągniętym fotospacerem w czasoprzestrzeni, ale początek wakacji do czegoś zobowiązuje, więc nikomu nie chciało się spieszyć w to letnie popołudnie 😉 .

P1110969

Ulica Krajewskiego -miejsce zbiórki- zabudowana jest charakterystycznymi  szarymi budynkami z połowy lat trzydziestych XX w., które wybudowano  dla podoficerów.

Jak napoczątku każdego naszego fotospaceru Tomek Kulas rozdziela sprzęt Panasonica i sprawdza listę obecności;-)

P1110962

Chwilę później w pobliżu Cytadeli, jak na militarne miejsce przystało odbył się fotograficzny pojedynek na szybkość –  niczym na Dzikim Zachodzie ;-).

P1110965

Po drodze czekała na nas zielona fosa Cytadeli a w niej wiele atrakcji -mokradła, malownicze zwalone pnie i dziury, do których koniecznie trzeba zajrzeć … Jedna z nich to tajemnicze podziemne przejście -tunel, który prowadzi aż pod obecny Plac Inwalidów – kiedyś fort Gieorgija a potem Hauke -Bosaka.

P1110970

Pod akweduktem, który kiedyś służył do usuwanie nieczystości z Cytadeli coś dla osób o mocnych nerwach -pokaz tańca z ogniem, a nawet
pożeracz ognia ;-).

P1110976

Nastrojowy Plac Słoneczny zwany wcześniej Rondem i Okrąglakiem, to dla Tomka kolejne miejsce do pokazania możliwości jakie daje sprzęt Pansonica a dla WFS do opowieści dlaczego zawiodła idea placu jako wielkiego zegara słonecznego… Jak się okazuje rozłożysty klon zamiast wysmukłej topoli czyni znaczną różnicę ;-).

Potem udaliśmy na ulicę Forteczną w poszukiwaniu pewnej podwodnej łodzi…czyli tajnej radiostacji, która działała podczas okupacji przy Fortecznej 4 w domu Stanisława Rodowicza.

P1110984
Na ulicy Niegolewskiego 8 oglądaliśmy wielokrotnie nagradzaną willę własną Barbary i Stanisława Brukalskich z 1928 roku. Co więcej dzięki
jednemu z uczestników mogliśmy wysłuchać jak obecnie wygląda willa wewnątrz.

P1110890

Był to chyba nasz najdłuższy fotospacer, więc wyjątkowe brawa dla wszystkich uczestników, dziękujemy Tomkowi i całej ekipie Fotospacerów i do zobaczenia już w lipcu.

Weronika Kołacz

PS. zdjęcia uczestników fotospaceru po Żoliborzu z firmą Panasonic można obejrzeć tutaj 

 

Jak w małym miasteczku…

P1110891

Jerzemu Kasprzyckiemu dawna ulica Towiańskiego a od lat pięćdziesiątych Wieniawskiego na Żoliborzu przypominała swą architekturą małe miasteczka Królestwa Polskiego. Bliźniacze i szeregowe budynki o wysokich, krytych dachówką czerwonych dachach zostały zaprojektowane w latach 1923-26 przez Mariana Kontkiewicza i Aleksandra Bojemskiego. Atmosfera tej ulicy zgodnie z architekturą również dzisiaj jest nieco senna i spokojna, szczególnie w letnie popołudnia, być może niedzielę na naszym fotospacerze po Żoliborzu będziemy mieli szansę się o tym przekonać…

N.