Wycieczka do Wilanowa? Zimą? W ciągu dnia? Po raz kolejny przekonaliśmy się, że warto!!!

Przypałacowy ogród wygląda zupełnie inaczej niż latem. Opatulone na zimę rośliny poprzetlane instacjami świetlnymi dają wyobrażenie jakiejś ciekawej instalacji.

Jezioro wygląda cudnie!!!

No i zawsze wpadnie w oko jakiś piękny szczegół: tym razem zachwyciły nas zwierzakowe ławki przed pałacem . I jest pusto, o tej porze roku za dnia zaglądają tu nieliczni. Polecamy!!

A.

kolory Wilanowa

Ogród w Wilanowie jest piękny, wiadomo. Warto odwiedzać go o każdej porze roku. Zimą o zmroku, zachwyci nas piękny ogród świateł. Ale i w ciągu dnia, jest tam wyjątkowo, szczególnie w romantycznej części parku, gdzie w niespotykanej tu w innych porach roku ciszy, można podziwiać dzikie starorzecze i parkowe pawilony. Podczas ostatniego spaceru zachwyciły mnie barwy witrażyków altany chińskiej. Pięknie się mienią na tle szarego nieba i pozbawionych liści gałęzi drzew. Pawilon zaprojektowany został w latach 1805-1812 przez Stanisława Kostkę Potockiego, ówczesnego właściciela pałacu, jako miejsce wypoczynku podczas spacerów. Jego wystrój, z malowidłami oraz smoczymi rzygaczami jak najbardziej nawiązuje do kultury Chin. Jednak umieszczone na zwieńczeniu dachu księżyce mają przypominać odwiedzającym o najsłynniejszym mieszkańcu pałacu – Janie III Sobieskim, którego największym wojskowym triumfem było pokonanie Imperium Osmańskiego.

A.

zabytek na Augustówce

Od jakiegoś czasu na mieście pojawiają się nowe, szklane wiaty przystankowe.
Są jednak miejsca, w których czas się zatrzymał. Jeszcze wiosną tego roku na Augustówce stał taki prawdziwy zabytek. Ciewkawe czy jeszcze tam jest – może coś wiecie?

P1140723

A.