inna kapliczka

W podwórzu kamienicy przy ulicy Narbutta 52, jak w wielu warszawskich podwórzach, stoi kapliczka. Jest jednak inna niż większość z nich. Zaprojektowana przez architekta Zygmunta Święcickiego z figurą autorstwa Aleksandry Turkowskiej i piękną grafiką Janiny Kowalewskiej – Turkowskiej, wyróżnia się spośród tworzonych w pośpiechu, często samodzielnie wojennych kapliczek. Powstała w 1948 roku w miejscu kapliczki z powstańczej jako wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców posesji.

A.

ukryty skarb

Do figury Jezusa z ulicy Emilii Plater nie jest już łatwo się dostać: brama zamknięte, działka obok ogrodzona. Figura powstała na początku 20 wieku wraz z budową kamienicy. Ufundowali ją właściciele posesji. Jeszcze niedawno bardzo dobrze było ją widać z ulicy. Podobno zagraniczni goście Marriottu, Ci uprawiający jogging, nie biegli dalej. Przy figurze zatrzymywali się i wracali do hotelu po aparat by uwiecznić to wyjatkowe miejsce.

A.

kosmos na Pradze

W Parku Skaryszewskim, w pobliżu wodospadu, znajduje się wyjątkowa kapliczka, potocznie, od swojego charakterystycznego kształtu, zwana rakietą.
Kapliczkę zaprojektował, inspirując się, nie wzornictwem rakietowym, ale sztuką ludową, znany architekt Janusz Alchimowicz w 1937 r.
Projekt kapliczki bardzo się spodobał i został nagrodzony w konkursie Instytutu Propagandy i Sztuki, ale nie tylko. Kapliczka stała się ozdobą polskiego pawilonu na wystawie „Sztuka i technika” w Paryżu w 1937 r. , gdzie także została nagrodzona. Po powrocie do kraju stanęła w Parku Skaryszewskim, gdzie podczas okupacji pełniła funkcję konspiracyjnej skrzynki kontaktowej praskiego ruchu oporu. Pod pozorem porządkowania miejsca kultu, łączniczki wykorzystywały wnękę pod niszą do chowania korespondencji.
Po wojnie kapliczka stała się miejscem spotkań kombatantów szczególnie w przeddzień wybuchu powstania warszawskiego.