piękny budynek

Jak się nie widziało, to trudno uwierzyć, że w naszym mieście zachowały się tak dostojne budynki jak gmach ASP u zbiegu Myśliwieckiej i Hoene-Wrońskiego zaprojektowany przez Kazimierza Tołłoczkę na bursę dla nauczycielek. Dziś budynek mieści wydział architektury wnętrz, wzronictwa oraz mody ASP. Aż dziwne, że dopiero niedawno wpisano go do rejestru zabytków.

A.

Powstańcza Syrena Krystyna

Krystyna Krahelska w latach 1936-1937 pracowała jako modelka podczas pracy nad pomnikiem warszawskiej syreny dłuta Ludwiki Nitchowej. Krystyna zajmowała się między innymi pisaniem piosenek. Najbardziej znanym jej utworem jest „Hej, chłopcy, bagnet na broń” powstały w 1943 r.i odśpiewany na tajnym koncercie w lutym tego roku w mieszkaniu podporucznika „Michała” Ludwika Bergera przy ul. Czarnieckiego 39/41. W czasie okupacji Krystyna często zmieniała miejsce zamieszkania. W lipcu 1944 r. wróciła do Warszawy i nawiązała kontakt z 1. Dywizjonem 7. Pułku AK „Jeleń”, w którym otrzymała przydział do sanitariatu plutonu 1108.
1 sierpnia około godziny 18.00 podczas nieudanego ataku na Dom Prasy przy ul. Marszałkowskiej Krystyna Krahelska została poważnie raniona w pierś. Po zapadnięciu zmroku przeniesiono ją na punkt sanitarny przy ulicy Polnej 34, gdzie była operowana. Zmarła nad ranem 2 sierpnia. Pochowano ją na podwórzu przy Polnej 36, a po ekshumacji 9 kwietnia 1945 r odbył się ponowny pogrzeb Krystyny na Służewcu, w kościele św. Katarzyny. W pogrzebie uczestniczyła Ludwika Nitchowa.
źródło: www.1944.pl
A.

na dachu

Warszawę często określa się jako miasto zieleni. Jest tu wiele pięknych parków, ogrodów, skwerów, a nawet miejskich lasów. O d jakiegoś czasu nowe budynki mają dachy pokryte ogrodami. Jeden z takich ogrodów jest prawdziwie wyjątkowy. Znajduje się na dachu gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej.
Pełno tam pięknej roślinności, mostków, pergoli i przepięknych warszawskich panoram. Można też podglądać wnętrze budynku – lustrzane okna BUW-u tworzą często ciekawe kompozycje.Ogród został oddany w 2002 r. – 3 lata po otwarciu biblioteki, a projekt przygotowała architekt krajobrazu Irena Bajerska. Bardzo lubimy odwiedzać to miejsce. Jeśli nie macie pomysłu gdzie spędzić ten ciepły weekend, to polecamy ogród BUW.
Na zachętę pokażemy Wam ogród dolny i widoczne z dachu okna – na dach wejdźcie sami:)
A.