Czytanie miasta

Patrząc od strony Alei Jerozolimskich na budynek  na rogu z Nowym Światem, ten, w którym dziś mieści się Empik, a dawniej biuro Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy (SFOS), w oczy rzuca się wyryty w kamieniu napis „Cały naród buduje swoją stolicę”.  

Zaraz obok na łączniku z kamienicą w Al. Jerozolimskich  znajduje się mozaika autorstwa Władysława Zycha przedstawiającą trzy postaci: z pistoletem, z granatem i z karabinem.

Nawiązują one do akcji Gwardii Ludowej przeprowadzonych w istniejącej tu w czasie wojny knajpy. Znajdowała się tu kawiarnia Cafe Club przeznaczona tylko dla Niemców – idealny cel ataku. Odbyły się tu dwa zamachy: jeden w październiku 1942 r, drugi w lipcu 1943 r. Oba niestety niezbyt skuteczne – raniono kilku szeregowych żołnierzy.

Patrząc na ten mozaikowo napisowy zestaw można trochę jak w książce wyczytać historię naszego miasta. To kolejna fascynująca niespodzianka Warszawy.

A.

Nietuzinkowa Izabela

Łańcut i Mokotów łączy postać Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, która miała znaczący wpływ na rozwój dwóch posiadłości – rezydencji w Łańcucie i pałacyku Mon Coteaux.
To właśnie ta dama o nietuzinkowej osobowości przekształciła XVII wieczną fortecę w Łańcucie w zespół pałacowo-parkowy zapraszając wybitnych artystów do zaprojektowania wnętrz i dekoracji Sali Balowej czy Teatru, wśród nich znanych z warszawskich realizacji doby oświecenia Szymona Bogumiła Zuga czy Jana Christiana Kamsetzera.
Warto dodać, że właścicielowi Łańcuta i mężowi Izabeli– marszałkowi wielkiemu koronnemu Stanisławowi Lubomirskiemu Warszawa zawdzięcza wzniesienie w 1770 r. ze względów sanitarnych wałów tzw. ”okopów” Lubomirskiego, które długo miały wpływ na rozwój przestrzenny miasta.
W.

Trzech muzyków na Powązkach

p1160695

Kiedy jestem na Powązkach odwiedzając groby najbliższych za każdym razem inny nagrobek przyciąga moją uwagę…  Dziś będzie o muzyce i historii kolejnej warszawskiej rodziny. Józef Jarzębski (1878-1955), skrzypek  i pedagog muzyczny, studiował w Konserwatorium Warszawskim i Konserwatorium Petersburskim (dyplom 1905r). Od 1908 roku grał w orkiestrze Moskiewskiego Teatru Operowego. Po powrocie do Polski w latach 1918 – 1939 był profesorem Warszawskiego Konserwatorium.  Po II wojnie św. prowadził klasę skrzypiec w PWSM w Warszawie.

p1160693

Jego syn Aleksander Jarzębski (1910-1962)  był kompozytorem i dyrektorem Liceum Muzycznego w Warszawie, zginął 19.12.1962 w katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska Okęcie. Stanisław Jarzębski, najprawdopodobniej brat Aleksandra ( 1915 – 1971) był skrzypkiem, wraz z żoną Ireną Garztecką-Jarzębską, kompozytorką i pianistką  pracował w latach 1945-47 w Instytucie Muzycznym w Częstochowie.

W.

Cisza w sosnowym lesie

Cmentarz w Laskach to miejsce wyjątkowe

laski-1

Położony w sosnowym lesie cmentarz powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku (pierwszy pochówek miał miejsce w 1929 roku)  wraz ze znajdującym się w pobliżu Zakładem dla Niewidomych.

lechon

Spoczywają na nim siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża wraz z założycielką zakonu Elżbietą Różą Czapską a także wiele osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi lub zasłużonymi dla polskiej kultury czy nauki, m.in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski czy Zygmunt Kubiak. Trzy lata temu pochowano tutaj premiera Tadeusza Mazowieckiego.

20161016_135513

Teren cmentarza powiększano już trzykrotnie, obecnie znajduje się na jego terenie około pół tysiąca mogił.

W.

Walka i Pochód na Zagładę

Pomnik Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapoporta odsłonięto 19 kwietnia 1948 roku wśród ruin Warszawy. Monument powstał ze szwedzkiego bazaltu, który pierwotnie przeznaczony był na budowę berlińskiego pomnika gloryfikującego Adolfa Hitlera.

getto 1

Umieszczona po stronie zachodniej odlana z brązu kompozycja „Walka” upamiętnia powstanie w getcie, zaś „Pochód na Zagładę” oddaje hołd ponad 300 tysiącom Żydów wywiezionych z getta, którzy ponieśli śmierć w obozie zagłady w Treblince.

getto 2

W.

Król dla króla

js

Na mostku przy ulicy Agrykola, skąd rozciąga się piękny widok na staw i północną fasadę Pałacu na Wodzie znajduje się pomnik króla Jana III Sobieskiego. Powstał on z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w ten sposób chciał upamiętnić swojego wielkiego poprzednika – pogromcę Turków. Autorem modelu był André Le Brun zaś samą rzeźbę wykonał inny nadworny rzeźbiarz – Franciszek Pinck. Co ciekawe posąg wykonany jest z piaskowca szydłowieckiego, który jest już za czasów Sobieskiego został przygotowany na ten cel. 

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1788 roku – 105 lat po zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. Wydarzenie to zgromadziło tysiące widzów, którzy podobno siedzieli nawet na drzewach żeby obejrzeć liczne atrakcje – prezentacje wojskowe i pokazy sztucznych ogni.Ci z Warszawiaków, którzy byli niechętni królowi Poniatowskiemu szybko ułożyli wierszyk- „Karuzel sto kosztował, ja bym dwakroć łożył, by Stanisław skamieniał, a Jan III ożył.”

 

W trzy godziny dookoła świata

 

W ostatnią niedzielę odbył się kolejny spacer przygotowany w ramach cyklu warsztatów „Wielokulturowość w przestrzeni miasta” zorganizowanych przez MHŻP Polin,  których uczestnikami są przewodnicy miejscy i migranci.
Spacer szlakiem warszawskich ambasad poprowadzili nas Emilia Bilska,Volha Pukhouskaya i Adrian Gajewski.

P1130734

Na spacerze mieliśmy szansę między innymi dowiedzieć się skąd przyjechali ogrodnicy, którzy spopularyzowali w Polsce bakłażany, jaki kierunek studiów cieszy się w Polsce dużą popularnością wśród norweskich studentów a także zobaczyć gdzie się znajdował i jak wyglądał przedwojenny budynek Ambasady Francji.

P1130717

Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w pierwszym spacerze z tego cyklu – „Nowy wielokulturowy Muranów”  mamy informację, że zostanie on powtórzony w sobotę 8 sierpnia w ramach lokalnej muranowskiej inicjatywy  „Dni Andersa”.

P1130730

Kolejny spacer z cyklu „Wielokulturowość w przestrzeni miasta” odbędzie się 16 sierpnia a jego tematem będzie  „Ukraińska Warszawa” a następny „Warszawskie inspiracje wschodniosłowiańskie — kultura nauka, sztuka”, 23 sierpnia współprowadzić  będzie Weronika Kołacz z WFS.
Serdecznie zapraszamy, więcej informacji a także zapisy na spacer znajdziecie wkrótce na stronie MHŻP Polin
https://www.facebook.com/jewishmuseum?fref=ts

W.

Razem czyli osobno

Poranek, klinika dentystyczna dla dzieci na Mokotowie. Stłoczeni na małej poczekalni siedzą obok siebie rodzice i dzieci. Rodzice wpatrzeni w swoje smartfony, dzieci w swoje. Mijają kolejne minuty a  tu kompletna cisza i bardzo smutny dla mnie spokój.

Z okazji Dnia Dziecka życzę wszystkim Dzieciom a także Rodzicom jak najwięcej czasu  RAZEM – na rozmowę, na czytanie, na przytulanie, na gotowanie, na skakanie po kałużach w parku lub czasem po prostu na wspólne pomilczenie.

W.

Twoje Matki obie

Poeta Jerzy Ficowski zadedykował ten wiersz swojej żonie -Elżbiecie, która jako półroczne niemowlę z inicjatywy Ireny Sendlerowej została przemycona w drewnianej skrzynce z warszawskiego getta na aryjską stronę. Bardzo porusza mnie ta historia o dwóch Matkach -pierwszej, która była w stanie oddać córeczkę, żeby uratować Jej życie  i drugiej, która  Ją przyjęła ryzykując życie własne.

Jerzy Ficowski,  Biecie

Pod Torą nadaremną

pod uwięzioną gwiazdą

urodziła cię matka

masz dowód na nią

niezbity nie zabity

bliznę pępka

znak rozstania na zawsze

które cię nie zdążyło zaboleć

to wiesz

Potem spałaś w tobołku

wyniesionym z getta

ktoś powiedział że w skrzynce

skleconej gdzieś na Nowolipiu

z dopływem powietrza

bez dopływu strachu

ukrytej w wozie z cegłą

Wymknęłaś się w tej trumience

zbawiona ukradkiem

z tamtego świata na ten świat

aż na aryjską stronę

i ogień zajął

pusty kąt po tobie

Więc nie płakałaś

płacz bywał śmiertelny

luminal cię usypiał

swoją kołysanką

I prawie cię nie było

żebyś mogła być

A matka

ocalona w tobie

mogła już wstąpić w tłumną śmierć

szczęśliwa niecała

mogła zamiast pamięci dać ci

na odjezdne

podobieństwo do siebie

i datę i imię

aż tyle

I zaraz się zakrzątnął

koło twego snu

ktoś przygodny naprędce

i został już na długie zawsze

i obmył cię z sieroctwa

i spowinął w miłość

i stał się odpowiedzią

na twoje pierwsze słowo

To twoje matki obie

nauczyły cię

tak nie dziwić się wcale

kiedy mówisz

J e s t e m

Tablice Thorka

Tablice wg.projektu Karola Tchorka upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli zamordowani w ulicznych egzekucjach podczas okupacji często zawierają błędy merytoryczne, dotyczące na przykład rzeczywistej liczby ofiar.
Na zdjęciach widać doraźnie „poprawioną” tablicę umieszczoną na budynku przy ulicy Wierzbowej 9. Warto byłoby przeprowadzić całościowy projekt dotyczący uwiarygodnienia informacji zawartych na tych tablicach i ich poprawy, także na poziomie graficznym.

thorek 2 a

W.