Warszawskie kontrasty

W Warszawie wiele jest miejsc z kontrastami, gdzie stare, zniszczone  domy sąsiadują z nowoczesnymi budynkami, czy  piękne odremontowane kamienice stoją obok zaniedbanych, już powojennych realizacji.

Niedawno na Ochocie rzucił mi się w oczy kontrast między powstającym Ośrodkiem Kultury Muzułmańskiej przy ulicy Żwirowej 3, a kamienicą przy ulicy Bohaterów września 19.

Nowoczesna  bryła Ośrodka  jest już na ukończeniu. Pomysłodawcami inwestycji są Liga Muzułmańska RP oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego,  zrzeszające głównie imigrantów z krajów arabskich. Budowla, w której znajdować ma się sala modlitw, ale też biblioteka, galeria sztuki, kawiarnia, restauracja i mieszkanie immama., zaprojektowana została przez pracownię KAPS Architekci.

Patrząc na budynek nie sposób nie zauważyć zwieńczonego półksiężycem  minaretu:

IMG_6063

Obok   stoi  stara, warszawska kamienica:

IMG_6071

z uroczą kapliczką:

IMG_6072

i malowniczym podwórkiem, gdzie nawet w mroźne, zimowe dni kwitną kwiaty:

IMG_6065

dzieci mogą pobawić sie na zabytkowej już chyba huśtawce:

IMG_6064

a pranie suszy się na sznurze rozpiętym między drzewami:

IMG_6066

Jesli chodzi o warszawskich muzułmanów w Warszwie znajduje się jeszcze jeden, otwarty w 1993 r.  dom modlitwy na ulicy Wiertniczej w Wilanowie. Ponieważ powstał  z przebudowanej  willi, nie jest aż tak kontrastowy, za to napewno nadaje okolicy egzotycznego charakteru.  Pisaliśmy o nim w styczniu tego roku: http://warszawskafabrykaspacerow.pl/?p=1438.

A.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *