IX Fotospacer z firmą Panasonic po Starej Pradze

21 września odbył się kolejny IX fotospacer. Prognozy pogody były fatalne – baliśmy się, że pójdziemy sami lub prawie sami, zmokniemy, zmarzniemy, a z praskich atrakcji nie skorzystamy. Mieliśmy jednak szczęście i nie spadła ani kropla deszczu, a doliczyliśmy się aż 65 uczestników.

praga brzeska zabkowska nika - 10

Nasza trasa wiodła jednymi z bardziej znanych praskich ulic, między innymi Ząbkowską, Brzeską, Targową – zabudowanymi pięknymi, ale rozpadającymi się domami, które wybudowali dawni mieszkańcy tych okolic, w większości pochodzenia żydowskiego. Na zdjęciach zniszczona dekoracji bramy kamienicy przy Brzeskiej 20.

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 042

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 027

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 040

Jedną z pozostałości po dawnej Pradze jest reklama na ścianie frontowej kamienicy przy ulicy Brzeskiej 21.

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 012

Na większości praskich podwórek znajdują się malownicze kapliczki. Najczęściej powstały one w 1943 r., kiedy Warszawiacy byli już bardzo zmęczeni wojną: upadło powstanie w getcie, nasilił się terror okupanta, obowiązywała godzina policyjna, a miasto bombardowały samoloty ZSRR. Wtedy wieczorami, przy podwórzowych kapliczkach mieszkańcy spotykali się na wspólną modlitwę. Kapliczki są mniej lub bardziej dostępne – te na ulicy Brzeskiej lepiej zwiedzać małymi grupami w dni powszednie. Na zdjęciach kapliczki z Ząbkowskiej  11 i 7.

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 125

praga brzeska zabkowska nika - 05

Podczas spaceru jedno z podwórek zamieniło się w scenę, na której występowali tancerze:

praga brzeska zabkowska nika - 07

Nasza trasa obfitowała też w murale np. na ścianie domu przy Brzeskiej 14a, który był realizowany ramach projektu This Way z okazji Euro 2012. Mural współtworzyli: Diego Miedo – artysta z Neapolu oraz praskie dzieci.

praga - fotospacer targowa brzeska sprzeczna zabkowska - 64

Doszliśmy też do miejsca, na którym fotospacerowicze nie są najmilszymi gośćmi. Czy wiecie gdzie to?

praga, targoea brzeska kepna zabkowska - 186

Po długim marszu i niekończących się praskich historiach opowiadanych przez Weronikę Kołacz i fotoporadach Tomka Kulasa spoczęliśmy w Retro barze przy Ząbkowskiej 2. Czekając na herbatę ciężko było powstrzymać się od przeglądania zdjęć ze spaceru:)

praga brzeska zabkowska nika - 13

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć uczestników na profilu projektu. Już niedługo następny fotospacer – tym razem 19. października będziemy spacerować po warszawskim Dzikim Zachodzie.

2 myśli nt. „IX Fotospacer z firmą Panasonic po Starej Pradze

Możliwość komentowania jest wyłączona.