X Fotospacer – na Dzikim Zachodzie z firmą Samsung

19 października na X fotospacerze organizowanym w ramach projektu Fotospacery.pl z firmą Samsung, odwiedziliśmy najbardziej kontrastową dzielnicę Warszawy Wolę, gdzie nowoczesne budynki stoją między stuletnimi kamienicami i zabudowaniami fabrycznymi.

Wola po raz kolejny przeżywa okres wielkich zmian. Tym razem motorem rozwoju jest budowa drugiej linii metra, dzięki której Rondo Daszyńskiego, ulica Prosta, czy Rondo ONZ, gdzie spacerowaliśmy, zmieniają swoje oblicze.

Wolskie historie opowiadane przez Weronikę Kołacz pozwoliły wczuć się w klimat tego fragmentu miasta. Dzięki udostępnionym przez firmę Samsung aparatom i smartfonom oraz fotoporadom Tomka Kulasa mogliśmy uwiecznić tą fascynującą dzielnicę . Było nas sporo więc i cennych archiwalnych zdjęć zmieniającego się miasta będzie nie mało. Poniżej kilka fotografii ze spaceru:

Przygotowania do zdjęcia zbiorowego przed biurowcem Prosta Office Center, siedzibą dziennika Rzeczpospolita:

_MG_0076

fot. Arkadiusz Uriasz

Jedną z atrakcji spaceru była nowoczesna bryła biurowca zaprojektowana w pracowni Kuryłowicz & Associates – Prosta Tower należąca do spółki Marvipol. Falująca fasada budowli osłonięta jest atrakcyjnie układającą się betonową kratownicą, dzięki której użytkownicy budynku nie potrzebują instalować żaluzji.

Na zdjęciu wieżowiec Marvipolu (pośrodku), na pierwszym planie fragment pomnika upamiętniającego miejsce, gdzie 8 maja 1943 r. bojownicy powstania w getcie wydostali się z kanałów na stronę aryjską, a w tyle kontrowersyjny blok firmy JW Construction.

IMG_0498

Podwórze opuszczonej kamienicy przy Pańskiej 100 posłużyło za tło dla duetu Tererfere. Podczas występu mogliśmy poćwiczyć kręcenie teledysków lub przygotowywanie fotorelacji z wydarzenia – do pracy włączyli się też najmłodsi:

2014-10-19 15.20.13

Zwiedzane przez nas okolice zwyczajowo nazywane są Dzikim Zachodem. Było tu dziko – zapomniany i nieremontowany teren na zachód od dzisiejszego Dworca Centralnego był po wojnie miejscem bardzo niebezpiecznym. Tu mieszkało wielu zabijaków, wolskich chłopaków, którzy utrzymywali się między innymi z okradania składów pociągów towarowych na Warszawie Głównej. Zła sława ciągnęła się za rejonem przez lata, teraz na szczęście już jest bezpieczniej.

Po drodze odwiedziliśmy Pekin, czyli jeden z wielu niszczejących, opuszczonych, zabytkowych domów przedwojennej Warszawy znajdujący się przy Złotej 83. Zwieńczająca narożnik attyka ozdobiona jest rzeźbami brodatego starca i muskularnego młodzieńca, którzy symbolizują stary i nowy wiek – dom powstał w 1899 r. Niestety młodzieniec utracił jakiś czas temu głowę…

attyka

 fot. Jarek Zuzga

Dotarliśmy też na ulicę Śliską. Podobno nazwa ulicy pochodzi od istniejącej kiedyś w okolicy gorzelni i powiązanych z tym faktem problemach z utrzymaniem równowagi :). Nasz Fotospacerowy fotograf Arek Uriasz, żeby zrobić to zdjęcie położył się na ulicy :).

_MG_0682

fot. Arkadiusz Uriasz

W między czasie do zdjęć pozowała nam modelka:

2014-10-19 16.46.03

Podczas spaceru zajrzeliśmy też na nowoczesne Rondo ONZ:

srodmiesie rondo onz dziki zachod - 26

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne spacery, o których mamy nadzieję już niedługo poinformować. Zachęcamy także do obejrzenia relacji Uczestników na profilu fb – fotospacery.pl.

2 myśli nt. „X Fotospacer – na Dzikim Zachodzie z firmą Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *