Witkacy w Warszawie

srodmiescie, bracka,  - 15

Ta piękna kapliczka znajduje się na ścianie oficyny kamienicy przy Brackiej 23 wybudowanej z inicjatywy Bronisłwa Brodzic-Żochowskiego według projektu własnego.

Od 1912 r. w kamienicy mieszkała i prowadziła pensję dla dziewcząt pani Jadwiga Unrug matka przyszłej żony Stanisława Ignacego Witkiewicza – Jadwigi.

Jadwiga poznała Witkacego będąc na kuracji w Zakopanem w 1922 r. , a w kwietniu 1923 r. wzięła z nim ślub. W ich małżeństwie układało się różnie i już w 1925 r. Jadwiga na stałe wróciła na Bracką 23. Od tej pory podobno Witkacy przyjeżdżał do żony wiosną i jesienią, a Jadwiga w góry latem lub zimą. Cały jednak czas utrzymywali kontakty listowne i zawodowe: Jadwiga prowadziła sprawy finansowe Stanisława i przepisywała i poprawiała rękopisy. Wielokrotnie oboje pozamałżeńsko romansowali i żądali rozwodu, do którego ostatecznie nie doszło. We wrześniu 1939 r. kamienica paliła się, ale Jadwidze udało się uratować większość rękopisów, które częściowo zakopała piwnicy kamienicy, a częściowo przekazała znajomym na przechowanie. Frontu kamienicy po wojnie nie odbudowano.

W 2011 r. po drugiej stronie Al. Jerozolimskich przy Brackiej 9 powstał budynek Wolf Bracka projektu pracowni Kuryłowicz&Associates mieszczący podobno najbardziej luksusowy dom handlowy w Polsce Vitkac. Nie sposób nie powiązać ze sobą Vitkaca ze sławnym mieszkańcem Brackiej 23 Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Aktualnie na 4 piętrze Vitakca można oglądać wystawę fotografii Witkacego i Jadwigi Witkiewiczowej, których część została wykonana w mieszkaniu przy Brackiej 23.

IMG_0267

A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *