Z Krymu na Wolę czyli o warszawskich Karaimach

Malutki cmentarz karaimski mieści się przy ulicy Redutowej. Jego początki sięgają końca XIX wieku, kiedy to przedstawiciele nielicznej warszawskiej społeczność karaimskiej po uzyskaniu odpowiedniej zgody nabyli ten teren od parafii prawosławnej przy cerkwi Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej.

karaimi 6

 

Wcześniej zmarłych przewożono aż do Trok by pochować ich zgodnie z karaimską tradycją na terenie tamtejszego cmentarz.

karaimi 33

 

Na warszawskim cmentarzu najstarszy jest nagrobek wykonany z białego marmuru z delikatnymi zdobieniami roślinnymi, należący prawdopodobnie do zmarłej w 1892 roku trzyletniej Heleny Abkowicz. W równie starym nagrobku z 1895 roku spoczął jeden z fundatorów cmentarza – Saduk Osipowicz Kefeli z Krymu. Neleży wspomnieć też o osobie Ananiasza Zajączkowskiego, znanego orientalisty, turkologa, profesora UW i działacza karaimskiego.

 

karaimi 5

 

Warto wybrać się nie tylko do Trok -gdzie u schyłku XIV wieku wielki książę litewski Witold sprowadził z Krymu kilkaset rodzin karaimskich ale także (kiedyś…) na Krym, żeby zobaczyć zagubiony w lesie karaimski cmentarz w pobliżu skalnego miasta Czufut Kale a także w zwiedzić kenessę- karaimską świątynię, muzeum poświęcone dziejom tej społeczności a także spróbować najlepszych na świecie kebynów…

W.

karaimi 44

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *