Już niedługo, bo 31 października minie 500 lat od ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez dotyczących reform w Kościele. Tezy te zapoczątkowały rozłam w kościele i powstanie kościołów refotmowanych – protestanckich. Reformacja oczywiście dotarła do Polski i naszego miasta. W Warszawie mamy kilka świątyń protestanckich.
Dziś zaprezentujemy Wam luterański kościół św. Trójcy przy placu Małachowskiego. Świątynię zaprojektował luteranin Szymon Bogumił Zug inspirując się rzymskim Panteonem. Prace budowlane rozpoczęte w 1777 roku zakończyły się w roku 1781. Powstał najwyższy budynek w stolicy, który był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń. Oto niektóre z nich:
* W 1825 r. w kościele koncertował na eolomelodikonie 15-letni Fryderyk Chopin. Wśród publiczności zasiadał car Aleksander 1, który zachwycił się talentem młodzieńca i ofiarował mu pierścień z brylantem.
* Podczas rosyjskiego ataku na Warszawę we wrześniu 1831 r. wieża Kościoła stanowiła punkt obserwacyjny. Generał Bem właśnie z wieży przyglądał się ruchom wojsk na Woli. Legenda głosi, że niechcący zrzucił drabinę i nie mogąc zejść o ponad godzinę spóźnił się na pole bitwy.
* Krzyż kościoła stał się głównym punktem sieci triangulacyjnej utworzonej przy projektowaniu wodociągów Lindleya.
Niedawno świątynię wyremontowano. Warto zajrzeć do środka (najłatwiej przed lub po niedzielnych nabożeństwach) żeby zobaczyć piękne kasetonowe sklepienie czy okalające budynek balkony.
A.