wszystkiego najlepszego na nadchodzące Święta: dobrego czasu, spokoju i zdrowia i nadziei, że już niedługo wrócimy na warszawskie ulice:
A i N
wszystkiego najlepszego na nadchodzące Święta: dobrego czasu, spokoju i zdrowia i nadziei, że już niedługo wrócimy na warszawskie ulice:
A i N
Na nadchodzące dni życzymy Wam wszystkiego co najlepsze, zdrowia, radości, miłości i dobrej pogody na Warszawskie spacery:
A i N
Na niedzielę polecamy chopinowskie koncerty w Łazienkach. Piękna muzyka w cudownym parkowym otoczeniu rekompensuje tłok w 100 procentach:
A.
Dziś pogoda całkiem ładna, więc polecamy Wam wycieczkę do najbliższego Warszawie miasta stołecznego, Płocka. Płock był stolicą Polski w latach 1079-1138. Tutaj w bazylice pochowani są Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Bazylika, powstała w 1144 r. i była wtedy większa od katedr w Krakowie czy Gnieżnie. Wtedy też wykonano przepiękne drzwi do kościoła, słynne drzwi płockie, które w niewyjaśnionych okolicznościach trafiły do Nowogrodu Wielkiego, gdzie do dziś zdobią tamtejszy sobór. W Płocku możemy podziwiać ich kopię. Poza drzwiami wnętrze kościowła zachwyca przepięknymi polichromiami autorstwa Władysława Drapniewskiego. W 1900 roku przebudowę i remon świątyni zlecono warszawskiemu architektowi Stefanowi Szyllerowi. Koło katedry znajduje się opactwo z pozostałościami zamku, a spacerując po starej części miasta zobaczycie wiele ciekawych starych domów, w tym Muzeum secesji.
Dla dodatkowej zachęty dodamy, że najstarsze zabudowania Płocka wznoszą się na wysokiej wiślanej skarpie, a na Wiśle znajduje się ścieżka spacerowa, z której można podziwiać ten naprawdę wyjątkowo malowniczy widok.
A.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego ostatniego spaceru o warszawskich legendach. Z relacji rodziców wiemy, że Bazyliszek zrobił bardzo duże wrażenie. Niektórzy też zastanawiają się, co będzie w sytuacji, gdy niedzwiedź z ulicy Świętojerskiej, otrzyma pocałunek prawdziwej miłości i powróci do postaci księcia, ale nadal będzie kochał nieżyjącą już warszawską mieszczkę, a nie swoją wybawicielkę? Ciekawe też jest, że nikt nie bał się białej damy, która czasem nawiedza warszawski zamek królewski.
A.
Przepiękna willa „Dworek Polski” w Konstanicnie przy ulicy Skargi z 1905 roku została zaprojektowana przez Władysława Marconiego. Od 1924 roku należała do ewnagelickiej rodziny Pfeifferów – wolskich garbarzy, którzy od połowy XVIII wieku prowadzili na Woli garbarnię – przed I wojną światową jeden z większych tego typu zakładów w Rosji
A.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom fotospaceru z Sony po Nowej Pradze. Nowa Praga, to miejsce wyjątkowe: stare domy, fabryki, kapliczki, a jednocześnie miejsce, wielu nowych inwestycji. Już na jesieni tego roku, na ulicy Szwedzkiej, przy zabudowaniach dawnej Fabryki Polleny, otwarta będzie stacja drugiej linii metra. Część kamienic, aktulanie na ulicy Środkowej, objęta jest planem rewitalizacji Pragi, zgdonie z którym do 2022 roku na remonty, w tym podłączenie do sieci centralnego ogrzewania, wydane zostanie 1,4 miliarda złotych. Jak to zmieni Nową Pragę – na pewno bradzo. Zachęcamy do spacerów, bo to wyjątkowy czas dla tej dzielnicy.
AiN
zdjęcia Jarek Zuzga
Bardzo dziękujemy Patrycji Orłowskiej za udostępnienie pięknych fotografii z naszego sobotniego, neonowego spaceru:
A.