Niedawno pokazywaliśmy Wam piękne holenderskie kafle z Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, a dziś przedstawiamy podobną w kolorystyce:) ceramikę zdobiącą bar mleczny przy Barbakanie.
A.
Niedawno pokazywaliśmy Wam piękne holenderskie kafle z Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, a dziś przedstawiamy podobną w kolorystyce:) ceramikę zdobiącą bar mleczny przy Barbakanie.
A.
Piękny krasnal z kamienicy Rodryga Mroczkowskiego przy ulicy Mokotowskiej 57 pełni funkcję odboju. Odboje, w bardzo różnych kształtach, umieszczano najczęściej po obu stronach bramy – przy wjeździe na posesję oraz od strony podwórza, a czasem jeszcze po środku przejazdu bramnego. Dzięki nim unikało się obić ścian i pojazdów, które wjeżdżały na podwórze. Na fotografii widoczna jest też klepka drewniana, którą wyłożono przejazd. Dlaczego drewnem, a nie kamieniem? Żeby było ciszej:)
Kamienica pochodzi z początku XX wieku i jest domem wyjątkowo zdobnym. Najbardziej charakterystycznym elementem ozdobnej elewacji są postaci Krakowiaka i Górala, które podtrzymują balkony. Od nich też pochodzi potoczna nazwa kamienicy „Krakowiacy i Górale”. Zdjęcia pochodzą sprzed remontu, który chyba nadal trwa.
A.
Wolska żyrafa życzy miłego dnia:
A.
Mądra sowa wykonana przez Andrzeja Zawadzkiego pozdrawia z Ochoty z ulicy Baśniowej:
A.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego ostatniego spaceru o warszawskich legendach. Z relacji rodziców wiemy, że Bazyliszek zrobił bardzo duże wrażenie. Niektórzy też zastanawiają się, co będzie w sytuacji, gdy niedzwiedź z ulicy Świętojerskiej, otrzyma pocałunek prawdziwej miłości i powróci do postaci księcia, ale nadal będzie kochał nieżyjącą już warszawską mieszczkę, a nie swoją wybawicielkę? Ciekawe też jest, że nikt nie bał się białej damy, która czasem nawiedza warszawski zamek królewski.
A.
W ramach XIII Przystanku Niepodległość Muzeum Historii Polski zaprasza na grę przestrzenną – wystawę „Labirynt Niepodległości”, którą będzie można zobaczyć w pawilonie na pl.Teatralnym 11 listopada w godzinach 11.00-19.00.
W.
Kiedy wjeżdża na stację uśmiechają się nie tylko dzieci ;-). Świąteczny pociąg warszawskiego metra będzie kursował do 6 stycznia 2018.
W.
Podczas XII „Przystanku Niepodległość” organizowanego przez Muzeum Historii Polski można było wziąć udział w dwóch grach miejskich. Dzięki grze „Tadeusz w Warszawie” uczestnicy wraz z Tadeuszem Kościuszką – uczniem Szkoły Rycerskiej mieli szansę przenieść się w czasy XVIII-wiecznej stolicy natomiast gra „Jutro będzie wolność” powracała do 1917 roku i do osób czy ugrupowań dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość w listopadzie 1918 r.
W.
Na upalny letni dzień w centrum Warszawy nie ma jak plac Grzybowski …
W.