ul. Kępna 6:
A.
ul. Kępna 6:
A.
W podwórzu kamienicy przy ulicy Narbutta 52, jak w wielu warszawskich podwórzach, stoi kapliczka. Jest jednak inna niż większość z nich. Zaprojektowana przez architekta Zygmunta Święcickiego z figurą autorstwa Aleksandry Turkowskiej i piękną grafiką Janiny Kowalewskiej – Turkowskiej, wyróżnia się spośród tworzonych w pośpiechu, często samodzielnie wojennych kapliczek. Powstała w 1948 roku w miejscu kapliczki z powstańczej jako wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców posesji.
A.
Na podwórzu domu przy Wspólnej 57 znajduje się zabytkowy kran. Czysty wyremontowany i co mnie bardzo cieszy nadal używany o czym świadczy współczesna niezbyt pasująca końcówka:
A.
Na tyłach Złotej – dom pod numerem 63:
A.
A.
Do figury Jezusa z ulicy Emilii Plater nie jest już łatwo się dostać: brama zamknięte, działka obok ogrodzona. Figura powstała na początku 20 wieku wraz z budową kamienicy. Ufundowali ją właściciele posesji. Jeszcze niedawno bardzo dobrze było ją widać z ulicy. Podobno zagraniczni goście Marriottu, Ci uprawiający jogging, nie biegli dalej. Przy figurze zatrzymywali się i wracali do hotelu po aparat by uwiecznić to wyjatkowe miejsce.
A.
Tymczasem na Woli można się wygodnie zrelaksować:
A.
Na koniec tygodnia, jeszcze jedno cudo z Mokotowskiej 65 – tym razem kapliczka po kolejnym remoncie. Ostatnio jak ją odwiedzaliśmy była jeszcze niebiesko-biała.
A.
Jak wiadomo w naszym mieście wiele osiedli, domów, czy pojedynczych bloków inwestuje w ochronę i monitoring. Na niektórych warszawskich podwórzach wygląda to mniej więcej tak:
A.