Warszawa NAJ z Samsungiem po Bielanach

Pewnego ciepłego lipcowego popołudnia, tak jak dawni warszawiacy, wybraliśmy się na zielone Bielany, na świąteczną wycieczkę, a właściwie na 5-ty z kolei fotospacer z Samsungiem z cyklu „Warszawa NAJ”.

Na miejscu zbiórki (stacja metra Wawrzyszew) zauważyliśmy wielu znajomych „weteranów” fotospacerów, ale także z radością dostrzegliśmy nowe twarze w naszym gronie. Na początku Tomek Kulas tradycyjnie przypomniał kilka fotospacerowych zasad, a także pomógł uczestnikom ustawić sprzęt (smartfony Samsung) i zapoznać się z jego możliwościami.

DSCF1452

Na naszej bielańskiek wycieczce zabrakło pańskiej skórki i koła fortuny, ale mimo to niespieszny spacer Laskiem Lindego pozwolił nam poczuć się trochę jak na wakacjach.Dzięki przygotowanym przez Tomka kodom QR mogliśmy zobaczyć filmik ukazujący niektórych mieszkańców lask – dziki

DSCF1454

Na następnym postoju z widokiem na fabryczne kominy mieliśmy szansę posłuchać wspomnień Agnieszki Zuzgi z WFS – w dzieciństwie mieszkanki „hucianego” osiedla.

W lasku, który zresztą znajduje się na miejscu dawnego XIX wiecznego rosyjskiego poligonu natknęliśmy się też na tajemniczy wysoki komin – jedna z uczestniczek naszego fotospaceru szybko odgadła, że to dawna kotłownia Szpitala Bielańskiego.

11141743_1653588798195545_4099541218428324832_ofot. Tomasz Kulas

Idąc po przedwojennym, czerwonym bruku ulicy Zuga przypomnieliśmy dawne czasy Bielan jako peryferii Warszawy przyłączonych do stolicy dopiero w 1930 roku i oglądaliśmy charakterystyczne domy, które pozostały z osiedla „Związkowiec” zaprojektowanego przez Romualda Millera. Na starych zdjęciach zobaczyliśmy otwarcie Wystawy Tani Dom Własny zlokalizowanej w rejonie obecnej ulicy Twardowskiego w październiku 1932 roku. Małe domy z tanich drewnopochodnych materiałów zaprojektowali  czołowi architekci młodego pokolenia tamtych czasów – między innymi Bohdan Lachert czy Józef Szanajca.

DSCF1460

DSCF1459(2)

Bohaterkami naszego fotospaceru po Najjaśniejszej ulicy Bielan – Płatniczej były bez wątpienia stare gazowe latarnie -mimo, że o tej porze jeszcze nie zapalone, ale i tak zawsze pełne uroku. Podziwialiśmy je nie tylko na Płatniczej, ale także na Barcickiej.

DSCF1473

Niespodziewanie wędrując Płatniczą przenieśliśmy się na moment ze Starych Bielan na egzotyczne Hawaje, a wszystko dzięki dwóm tancerkom z grupy Moc Aloha, które zatańczyły dla nas w bardzo ciekawym i twórczym miejscu -”Dzika historia” przy ulicy Płatniczej 72.

DSCF1501

Najbardziej atrakcyjnym modelem okazał się czarno-biały kot z ulicy Płatniczej, który tak cierpliwie i wdzięcznie nam pozował usadowiony na furtce a potem na dachu, że wielu uczestnikom fotospaceru trudno się było z nim rozstać i ruszyć w dalszą drogę.

DSCF1504

Na podwórku domu przy ulicy Schroegera 72/80 wysłuchaliśmy o smutnym końcu założonej przez społeczników związanych z PPS spółdzielni „Zdobycz Robotnicza”. W 1932 roku po bankructwie spółdzielni i przegranym procesie sądowym wybudowane domy weszły w posiadanie Banku Gospodarstwa Krajowego i wystawione na sprzedaż. Wspomniany dom przy Schroegera 72/80 został kupiony przez hrabiego Henryka Towarnickiego i Borysa Bielajewa. Później na parterze tego budynku znajdowały się liczne sklepy, poczta oraz słynna cukiernia Bielanka.

DSCF1505

Potem dotarliśmy do Placu Konfederacji, który w sierpniu 1938 roku przyszłemu znanemu warsawianiście Jerzemu Kasprzyckiemu przypominał nastrojem Kazimierz nad Wisłą, a następnie udaliśmy się na ulicę Daniłowskiego. Trudno nam było w niepozornym, niestety później przebudowanym budynku pod numerem 45, dopatrzyć się pierwszej realizacji znanego ale wciąż niedocenianego w Polsce architekta Maciej Nowickiego, który zmarł tragicznie w 1950 w katastrofie lotniczej nad Egiptem.

DSCF1511

Nasz fotospacer zakończyliśmy niedaleko „Chaty” aktorki Krystyny Sienkiewicz, która wspominała, że kiedy w latach 80-tych kupowała stojący w tym miejscu zagrzybiony barak, żoliborscy urzędnicy śmiali się, że Sienkiewicz widać bardzo lubi grzyby. Obecnie patrząc na zadbany dworek,w którym mieści się restauracja i klub dla okolicznych mieszkańców wręcz trudno uwierzyć w tą historię.

DSCF1513

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną bielańską wycieczkę a na kolejny fotospacer zapraszamy już w sierpniu do samego serca Warszawy – na Najbardziej zakręconą ulicę Śródmieścia – Karową.

Patroni medialni:Okno na WarszawęChip.pl i DigitalFotoVideo.

N i A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *